top of page
  • Yazar

Sosyal Medya Yönetiminde Tasarım Dili

Güncelleme tarihi: 24 May 2022

Sosyal medya yönetimi her yönüyle kapsamlı ve doğru ilerlenmesi gereken bir yönetimdir. Bu yazımızda tasarım dili tarafına bakacağız.


Sosyal Medya Tasarımları Nasıl Olmalı?


Sosyal medya yönetiminde tasarımlar kullanıcıların markanızı, ürün ya da hizmetlerinizi fark etmesini sağlayan en önemli unsurdur. Örneğin Instagram’da gün içerisinde karşımıza bir sürü görsel çıkmaktadır. Milyonlarca insanın dijital kimliğinin olduğu, çok sayıda içeriğin anlık olarak akıp gittiği sosyal medya da insanları markanıza çekmek için sosyal medya tasarımı hazırlarken sizi öne çıkarabilecek fikirler vermek isteriz.


Öncelikle hangi sosyal medya platformunu kullanıyorsanız ona uygun olarak tasarım hazırlamalısınız. Çok sayıda kullanıcıların olduğu Facebook, Instagram, Twitter ve Linkedin gibi sosyal medya platformları birbirinden farklı alanlara hizmet eder ve içerikleri bu farklılığa uygun olarak üretilmelidir.


Sosyal medya yönetimi yaparken tasarımları örnekle açıklamak gerekirse; Facebook gönderilerine baktığımızda kare boyuttadır. Instagram hikayeleri ise dikey boyutta çalışılmalıdır. Facebook gönderisine hazırladığınız tasarımı Instagram hikayesine koyarsanız sayfanızın yarısı boş olacağı için kullanıcıların ilgisini çekmeyecektir. Ölçünün yanında tasarımı belirleyen önemli kriterlerden biri de yöneteceğiniz sosyal medya platformunun kullanım amacı ve konseptidir. Örneğin; Linkedin kurumsal ve iş odaklı içerik akışının olduğu bir sosyal medya platformu olduğu için kurumsal bir tasarım dili kullanılabilirsiniz.

dijital medya
Sosyal Medya Yönetiminde Tasarım Dili


Sosyal medya yönetiminde sadece tasarımlar değil yazdığınız metinlerde büyük önem taşımaktadır. Sosyal medya yönetiminde kurumsal dil ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için; Sosyal Medya Yönetiminde Kurumsal Dil. Hazırlanan tasarımlarda kullanılacak metinler mutlaka herkes tarafından okunabilir, net ve anlaşılır olmalıdır. Herhangi bir grubu dışlayacak ya da kötü gösterecek kelimelerden kaçınmalısınız. Bu noktada tipografi bilginiz oldukça önem kazanıyor. Doğru yazı karakteri ve doğru punto seçimi sosyal medya görselinin ilgi çekmesini sağlar.Sosyal medya yönetimi yaparken post tasarımında görsel metni bir başlık ve bir alt başlıktan oluşturabilirsiniz. Fakat bu post tasarımını reklam olarak kullanacaksanız reklam gereklilikleri kapsamında yer alan %25 text overlay kuralına uygun şekilde tasarımı yapmalısınız. Bunun anlamı tasarımdaki yazı oranı, görselin %25’ini aşmamalıdır.


Sosyal Medya Yönetiminde Görsellerdeki Bütünlüğün Önemi


Sosyal medya yönetimi yaparken hazırladığınız tasarımların bütünlüğü çok önemlidir. Tasarımları hazırlarken sonraki paylaşımlarınızı da göz önünde bulundurmalısınız. Tasarımların profilde bütünlük sağlaması marka imajınızı yansıtması için önemlidir, tutarlılık göstermelidir. Görseller için aynı veya birbiri ile uyumlu şablonlar hazırlamalısınız. Markanızın kurumsal kimliğini yansıttığınızdan emin olun. İnternette bulunan hazır sosyal medya tasarım şablonları kullanabileceğiniz gibi sosyal medya yönetimi için ajanslardan da profesyonel destek alabilirsiniz.


Renklerin özelliklerini, insan zihninde hangi rengin neyi çağrıştırdığını bilmenizde bir başka önemli konudur. Sosyal medya tasarımlarında renk seçimi yaparken markanın kurumsal renklerinden uzaklaşmamalısınız. Kullanıcılar sosyal medya paylaşımınızı gördüklerinde bunun sizin markanızla ait olduğunu ilk bakışta fark etmeleri bilinirliğiniz için değerlidir. Bu algıyı yaratmak başlangıçta zor olabilir ancak doğru hamleler ve başarılı sosyal medya tasarımları ile elde etmeniz mümkündür.


Her yönüyle uğraş ve emek isteyen sosyal medya yönetimi konusunda tecrübeli ve başarılı bir ajanstan profesyonel destek almanızı öneririm. Özellikle yeni başlayan biriyseniz hata yapma oranınız çok yüksektir. Sosyal medya da yapacağınız hatalar çok hızlı yayılacaktır ve prestij kaybetmenize neden olabilir. Özellikle ajansların bu alandaki başarı hikayelerine bakmanızı tavsiye ederim. Anfora Creative başarı hikayeleri için tıklayınız.


https://www.instagram.com/anforacreative/ https://www.facebook.com/anfora.com.tr


Bizlere 0232 348 63 56 no’lu telefonumuzdan ya da iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.
74 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page