• Yazar

Sosyal Medya Yönetimi

Güncelleme tarihi: 24 May

Sosyal medya yönetimi son yıllarda gittikçe önemi artan hatta üniversitelere bölüm olarak girmeye başlayan bir iş koludur. Markalar/Firmalar için önemine gelecek olursak, herkesin dijital kimliği olduğu bu çağda sosyal mecralarda yer almamak marka bilinirliğini oldukça geriye çeken bir süreç olacaktır. Sosyal medya yönetiminde nelere dikkat edilmeli, her mecrada olmak gerekli mi gibi sorularla sıkça karşılaşıyor olabilirsiniz. Bu yazımızda sorularınızı cevaplayacağız.


Sosyal medya platformları her geçen gün önemini gittikçe artırmaya devam etmektedir. Son dönemlerde hayatımıza giren metaverse, NFT gibi terimlerle birlikte ilerleyen dönemlerde artık her şey dijitalde olacak gibi görünüyor. Herkes bu kadar dijitalin içerisindeyken markaların olmaması mümkün değil. Siz isterseniz B2B hizmet verin ya da B2C olmanız gereken sosyal mecralar vardır. Sosyal medya yönetiminin içerisine nelerin girdiğine birlikte bakalım istedik. Sosyal medya yönetimi hizmeti şunları kapsamaktadır.


· Hedef kitlenin belirlenmesi

· İçerik yönetimi

· Görsel kimlik oluşturulması

· Hedef kitle analizleri

· Özel gün paylaşımları

· Sosyal medya reklamları

· Markaya uygun sosyal medya dili oluşturulmasıdijital medya
Sosyal Medya Yönetimi


Markayı tanıyıp, doğru analiz ettikten sonra sosyal medya yönetiminde ilk önce hedef kitlenin belirlenmesi oldukça önemlidir. Markanın hangi sosyal mecralarda olması gerektiğine karar verildikten sonra kitleye hitap edilecek kurumsal dilin belirlenmesi gerekir. Belirleyeceğiniz dil oldukça önemlidir. Sosyal medyanın kitlenizle iletişim kuracağınız alan olduğunu unutmayın. Markanıza göre belirleyeceğiniz dil, paylaşım yazılarınızda da gelen mesajlarda da kullanacağınız dildir. Farklılık gösteren dil kullanımınız kitlenizi kötü etkileyebilir.


Sosyal medya yönetiminde bir diğer önemli konu paylaşımlardır. Paylaşımların kitlenize uygun kreatif çalışmalarla yapılmış olması potansiyel kitlenizin de ilgilisini çekecektir. Sosyal medya yönetimi yaparken paylaşım saati ve günlerinin de önemini atlamayarak, kitlenizi objektif analiz etmeyi atlamamalısınız.


Sosyal medya yönetiminde sanırım hepimizin en çok bildiği konu reklamlar. Örneğin Instagram’da paylaşımlara bakarken veya hikayeleri izlerken araya giren reklamları hepimiz görüyoruz. Hatta o reklamlardan etkilenip takip etmediğimiz sayfaları takip etmeye başlıyoruz ya da o ürünle ilgili araştırma yapıyoruz. Bu sebeple reklamlar özellikle sosyal medya da önemini artırmıştır. Sosyal mecralar üzerinden oluşturacağınız reklam kampanyalarınızın ölçülebilir ve hedeflediğiniz kitleye gösterilecek olması da hem bütçenizden tasarruf ettirecektir hem de doğru kişilere hitap etmenizi sağlayacaktır.


https://www.instagram.com/anforacreative/ https://www.facebook.com/anfora.com.tr


Bizlere 0232 348 63 56 no’lu telefonumuzdan ya da iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.
41 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör