top of page
  • Yazar

Pazarlama Stratejileri

Güncelleme tarihi: 24 May 2022

Pazarlama stratejileri her marka/firma için önemli bir konumdadır fakat her sektör için elbette farklıdır. Hangi sektörde olursa olsun işletmenizin; ürünleri, hizmetleri için her zaman stratejilere ihtiyacı vardır. Pazarlama, iş planınızda olması gereken, müşterilerinizi veya hedef müşteri kitlelerinizi işletmenize nasıl çekmeniz gerektiğine dair genel reklam planınızı özetleyen bölümlerden biridir. Doğru bir pazarlama stratejisi, işletmenizin/markanızın pazara nasıl yaklaştığı ve pazarlama hedeflerinize ulaşacağınız teknikleri geliştirmek için pazarlama ile ilgili belirlediklerinizdir.


Pazarlama stratejilerine başlamadan önce sektörünüzü iyi analiz etmiş olmanız gerekmektedir. Ürünlerinizin artı eksi yönleri, insanların bu ürünlere neden ihtiyaç duydukları ya da duyacakları ile ilgili doğru planlama yapmalısınız. En başta planlamanızı iyi yapmalısınız ve ürünlerinizi doğru tanımalısınız ki sonrasında pazarlama stratejilerinde sorunlar çıkmasın. Ürünlerinizi doğru tanımlamadığınızda ya da amaçlarınızı belirleyemediğinizde stratejileriniz ne kadar doğru olursa olsun ürünlerinizi doğru ifade edemezsiniz.


Pazarlama stratejilerine geçtiğimizde öncelikle pazarda neyin eksik olduğunu yani problemi tanımlamanız gerekir. Sonrasında siz bu eksik için nasıl bir ürün ya da hizmet geliştirebilirsiniz en detaylı haliyle açıklamalısınız. Örneğin yaptığınız iş planı gibi, pazarlama stratejileriniz de sonuçlarınızı gördükçe iyileştirmeye gidebilmek adına düzeltmeler yapılabilir. Markanızın/Firmanızın hayata geçmesinden sonra, pazar araştırmanızın ve performansınızın bir sonucu olarak değişen pazar şartlarını düşündüğümüzde taleplerdeki değişkenlikler ve satışlarınızda oluşabilecek düşüşler ya da etkileyen diğer birçok faktörü hesaba katmak için dönem dönem pazarlama stratejilerinizi gözden geçirmeniz ve düzene göre şekil vermeniz gerekir.


dijital medya
Pazarlama Stratejileri

Ürün deneyimi oldukça önemlidir. Ürünlerinizi kullanıcılara eğer test ettirebiliyorsanız bunu mutlaka yapmalısınız. Bunun yanında ürünlerinizden veya hizmetlerinizden yararlanan kişilerden olabildiğince yorum bildirmelerini isteyebilirsiniz. Çünkü insanlar ihtiyaçları olan ürünleri ararken genellikle yorum okurlar ya da test etmeye çalışırlar. Özellikle rekabetin fazla olduğu pazarlarda ürünlerinizi yüksek kitlelere ulaştırabilmek için farklı kampanyalar ya da pazarlama yöntemleri kullanmalısınız.


Bunlardan biri Influencer Marketingdir. Influencer Marketing kitleleriniz için oldukça etkili bir yöntem olduğu gibi yanlış kurgulandığında prestij kaybına kadar gidebilecek bir pazarlama planıdır. Pazarlama stratejilerinden Influencer Marketing yöntemini kullanacaksınız ürün veya hizmetleriniz için en çok takip edilen Influencer’ı araştırarak başlamalısınız. Sonrasında seçtiğiniz Influencer ile hangi sosyal medya platformundan kitlelerinize hitap edeceğinizi belirleyebilirsiniz.


Sosyal medya pazarlama yöntemlerine baktığımızda pazarlama stratejileri arasında en önemlisi diyebiliriz. Artık insanlar markete gittiklerinde ulaşabilecekleri ürüne de ya da daha titizlik ile araştırılması gereken ürüne de sosyal medya üzerinden araştırma yaparak alıyor. İlgi çekici hazırlanmış bir sosyal medya hesabı ürün veya hizmet üzerine olmasına gerek olmadan takipçi toplayabiliyor. Estetik ve minimalist tasarımların son dönemlerde ne kadar çok takip edildiğini hepimizin bildiğini düşünüyoruz. Kitlenize uygun hazırlayacağınız tasarımlarınız, doğru paylaşım saatleri ve günleri ile sosyal medya hesap/hesaplarınız üzerinden yüksek kitlelere ulaşabileceksiniz.

https://www.instagram.com/anforacreative/ https://www.facebook.com/anfora.com.tr


Bizlere 0232 348 63 56 no’lu telefonumuzdan ya da iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.
30 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page