top of page
  • Yazar

Marka Yönetimi

Güncelleme tarihi: 24 May 2022

Marka yönetimi nedir, dijitalleşen dünyada marka yönetiminde nasıl değişiklikler oldu soruları son zamanlarda şirketinizde/firmanızda fazlasıyla karşılaştığınız sorular arasında olabilir. Bu soruların cevapları için sizlere bu yazımızı hazırlamak istedik.


Marka yönetimi şirketiniz/firmanız için kaçınılmaz gerekliliktir. Peki marka yönetimi nasıl yapılmalıdır kısmına geçtiğimizde ilk önce şirketinizi, işlerinizi, ürün veya hizmetlerinizi doğru ve objektif analiz etmeniz gerekir. Bu analizler sonrasında rakiplerinizi inceleyip kendinize ilerleyeceğiniz yol haritasını çıkarmanız gerekir.


Markaların çoğu zaman ürünün önüne geçtiğini ve ürünü markasıyla kullandığımız zamanları hatırlarsınız. Örneğin Selpak, Kot gibi kullandığımız kelimeler aslında onların markalarıdır. İşte bu nokta da marka yönetiminin önemini bir kere daha anlamış oluyoruz. Çünkü yoğun rekabet ortamlarında markalar farklı jinglelarıyla, sloganlarıyla ya da logolarıyla akıllarda kalarak marka bilinirliğine erişmiş oluyorlar.dijital medya
Marka Yönetimi


Bunu nasıl yapıyorlar sorusuna gelecek olursak; rakipleri analiz ettikten sonra markanıza isim bulmanız gerekir. Marka ismi belirlenirken rakiplerinizden ayrılmalı ve akılda kolay kalacak bir isim belirlemelisiniz. Motto belirleme kısmında çok uzun olmayan herkesin anlayabileceği ve kendinizi doğru tanımladığınız bir cümle veya kelime olmalıdır. Marka yönetimi yaparken marka konumlandırma da oldukça önemli bir kısımdır. Kitlenizin ya da potansiyel kitlenizin sizi algılama biçimidir. Bu konumlandırma yardımıyla markanızın pazardaki yeri belli olacaktır ve ürün değeriniz oluşacaktır.


Marka yönetiminde marka ismi, marka mottosu ve konumlandırma kısmında izleyeceğiniz yolları belirledikten sonra markanızın ilk reklamını kurgulamalısınız. Bu hem markanızın itibarı için hem de akılda kalıcılığı açısından oldukça büyük önem taşımaktadır. Seçeceğiniz müzikten, reklamınızda biri veya birileri oynayacaksa, kullanacağınız metin titizlikle hazırlanmalıdır. Burada kullanacağınız kelimeler herhangi bir kesimi incitmemelidir. İyi reklamları hepimiz hatırladığımız gibi kötü reklamlarda bir o kadar bilinir ve birçok zaman daha hızlı yayılır. Bu da marka itibarı açısından zedeleyeceği sonuçlara neden olabilir. Bu sebeple marka yönetimi yaparken profesyonellerden destek almanız markanızın geleceği için oldukça önemlidir.


https://www.instagram.com/anforacreative/ https://www.facebook.com/anfora.com.tr


Bizlere 0232 348 63 56 no’lu telefonumuzdan ya da iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.
46 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page