top of page
  • Yazar

Kurumsal Marka Yönetimi

Güncelleme tarihi: 24 May 2022

Kurumsal marka yönetimi şirketiniz/markanız için en önemli adımlardan biridir. Öncelikle kurumsal marka yönetiminin ne olduğuyla başlayalım. Kurumsal marka yönetimi en kısa açıklamasıyla geleceğinizi belirlemenizdeki ilk adımdır ve belirlediğiniz stratejilere sadık kalmanız gerekir. Bu yüzden en başta doğru stratejiler ve yol haritası belirlemeniz gerekmektedir. Marka yönetiminin temeline baktığımızda hedef kitleniz, maliyet/ücret ve strateji olduğunu görebiliriz. Bir başka deyişle marka demek insanların yaşamına ve katma değerine fayda sağlamak demektir.


Hangi alanda/sektörde markanız varsa büyük bir rekabet piyasası olduğunu görebilirsiniz. Özellikle herkesin dijital ortamda olduğunu düşünürsek akılda kalmak, insanlarda yer etmek oldukça zordur. Markalara baktığımızda sembolleriyle, tasarımlarıyla, ürünlerinin özellikleriyle veya isimleriyle diğer benzer markalardan ayrılıyorlar. Bu noktada kurumsal marka yönetimi devreye giriyor. Markalaşma kısmına baktığımızda reklam, pazarlama, iletişim, medya, dijital markalaşma, sosyal medya yönetimi, marka itibarı, kurumsal iletişim gibi kavramları belirlediğiniz strateji ve yol haritanıza uygun yönetildiğinde gerçekleşir.


Kurumsal Marka Yönetimi Nasıl Yapılmalıdır?


Kurumsal marka yönetiminde dikkat etmeniz gereken en önemli şey insanların sizi nasıl algıladığıdır. Markanızın kimliği, ürün veya hizmetlerinizle, potansiyel ya da hedef kitlenizin gözünde nasıl algılanmak istediğinizi belirlemenizle başlar. Doğru belirlediğiniz marka kimliğiniz ile ürün veya hizmetlerinizin değerini artırabilirsiniz. Markanızı tanımladığınız tüm özellikler marka imajını yansıtacaktır. Markanıza ait logo, görseller, tasarımlar, renkler, ürünler ve daha fazlası marka kimliğinizi oluşturan etkenleriniz olacaktır, bunları en baştan belirlemeniz çok önemlidir.


Kurumsal marka yönetiminde markanızı kitlenize ulaştırmanızdaki en önemli yollardan biri Google ve Instagram reklamlarınızdır. Artık hepimiz almak istediğimiz şeylere genellikle Instagram üzerinden bakıyoruz ya da Instagram’da dolaşırken gördüğümüz reklamlardan etkilenip sayfalarını inceliyoruz. Instagram’da dolu ve ilgi çekici bir sayfaya sahip olmanız site trafiğinizi de oldukça olumlu etkileyecektir.


dijital medya
Kurumsal Marka Yönetimi

Kurumsal marka yönetiminde stratejileriniz çok önemlidir ve bunları doğru belirlemeniz gerekmektedir diye belirtmiştik. Peki bu stratejiler nedir birlikte inceleyelim. Müşterilerinizle kurduğunuz bağ ve kullanacağınız marka diliniz, rekabet etmek istediğiniz rakiplerinizin doğru ve objektif analizleri, markanız için verdiğiniz mesajların doğruluğu, kitlenizin size inanması ve güven duyması ve markanıza uygun olan bütün pazar stratejilerini kullanıp kullanmadığınız kurumsal marka yönetimi stratejilerin bütünüdür.


Kurumsal marka yönetiminde hedef kitleniz ile ilgili izlemeniz gereken yollara bakalım. Her markanın/firmanın hitap ettiği hedef kitlesi doğal olarak farklıdır. Öncelikle hedef kitlenizi doğru belirlediğinizden emin olmalısınız. Sonrasında sizin ürün ve hizmetlerinize ilgi gösteren bu kişiler başka hangi alanlara ilgilenmektedir. Bunlarında analizleri ilerideki reklamlarınız, blog yazılarınız ve sosyal medya içerikleriniz için de önemli olacaktır. Kurumsal marka yönetimi yaparken müşterilerinizle hep iletişim halinde olmalısınız. Onların sizden istediklerini doğru anladığınızı hissettirmelisiniz. Müşterileriniz ile olan kuracağınız bağınız müşterilerinizin markaya olan güvenini de sağlamlaştıracak ve sizi önermelerini de sağlayacaktır.


Rakiplerinizi analiz etme kısmına baktığımızda; kendinize rakip olarak belirlediğiniz bütün markaların web sitelerini, sosyal medya hesaplarını, hazırladıkları içerikleri, kullandıkları sosyal medya dilini bütün detaylarıyla inceleyin. Kitlelerin onlara nasıl dönüş yaptığını, dönüşler olumlu mu olumsuz mu, kitleler o markalardan memnun mu? Böylelikle yapılan hataları fark edip hem onların yaptıklarını yapmamış olursunuz hem de kendinize potansiyel müşteri çekme fırsatı yakalarsınız.


Kurumsal marka yönetimi en başta yapılması gereken detaylı ve profesyonel bir iştir. Yola çıkarken yapacağınız yanlışlar markanızın geleceğini kötü yönde etkileyecektir. Bu yüzden işi uzmanlarına bırakmanızı tavsiye ederiz.

https://www.instagram.com/anforacreative/ https://www.facebook.com/anfora.com.tr


Bizlere 0232 348 63 56 no’lu telefonumuzdan ya da iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.
27 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page