• Yazar

Dijital Pazarlama ve SEO

Dijital pazarlama ve SEO sıklıkla duyduğunuz son yıllarda fazlasıyla karşımıza çıkan konu başlıkları olmaya başladı. Bunların ne işe yaradığını, firmalar/markalar için olan önemini sizler için derledik. Gelişim her gün hatta artık her an hayatımızın bir parçası haline geldi. Sürekli bir şeyleri kaçırmamak için gündemi, yeni fikirleri ve girişimleri takip ediyoruz. Her şey her gün yenilenirken markalar ve firmalarda bu karmaşa içerisinde görünür olmak, bilinirliklerini kaybetmek istemiyorlar. Peki bu nasıl mümkün olabilir? İşte dijital pazarlama ve SEO yöntemleri burada devreye giriyor.


Dijital Pazarlama


Dijital pazarlama en basit tanımıyla firmaların/markaların ürün veya hizmetlerini dijital ortamlarda kitlelerine gösterme yöntemidir. Bunun çeşitleri vardır. Bulunduğunuz sektöre göre reklam çeşitleri ve platformları da değişmektedir. Örneğin B2B’ya hizmet eden bir firma ile B2C’ye hizmet eden bir firma aynı tarz reklam kampanyası kurgulaması başarısızlık getirecektir. Dijital pazarlamayı geleneksel pazarlama yöntemlerinden ayıran en önemli özelliği ise ölçümlenebilir olmasıdır. Reklamlarınızın, kampanyalarınızın verilerini istediğiniz ortamda kontrol edebilir gidişata göre aksiyon alabilirsiniz. Örneğin hedef ya da potansiyel olarak düşündüğünüz kitle belki de sizin kitleniz değildir. Bunları gözlemleyerek yeni kampanyalar kurgulayabilirsiniz.


Dijital pazarlama yöntemlerinde genellikle;


· İçerik pazarlama

· E-posta pazarlama

· Sosyal medya pazarlama

· Affiliate marketing

· Influencer marketing

· SEM (Arama motoru pazarlaması)

· Re-marketing (Yeniden pazarlama)

· SEO (Arama motoru optimizasyonu) gibi yöntemler kullanılır. SEO kısmını sizler için daha detaylı olarak açıklayacağız.


dijital medya
Dijital Pazarlama ve SEO

Dijital pazarlama yöntemleri ile doğru kurgulanan reklam kampanyaları sayesinde kitlelerinizin karşısına çıkarak marka bilinirliğinizi artırabilirsiniz. Bu yöntemlerde unutmamanız gereken en önemli şeylerden biri herhangi bir topluluğu veya grubu kırmadan hareket ediyor olmanızdır. Çünkü dijital ortamda özellikle sosyal mecralarda yapılan herhangi bir yanlış kitlelere çok hızlı yayılmaktadır, bu da büyük oranda bir itibar kaybına neden olabilir.


SEO Nedir, Ne İşe Yarar?


SEO denildiğinde aklınız karışıyor olabilir, açılımı da oldukça kafa karıştırıcıdır. SEO Türkçe açılımı ile arama motoru optimizasyonu demektir, peki ne bu optimizasyon diyebilirsiniz. Bunu bir örnek ile inceleyelim. Örneğin yeni bir tişört almaya karar verdiniz bunu herhangi bir arama motorunda aratarak bakmak istiyorsunuz. Beyaz v yaka tişört diye yazdığınızı düşünelim. Bunu arattığınızda karşınıza birçok marka çıkacaktır, ilk sıralarda çıkan markalar işte bu SEO çalışmaları sayesinde oraya gelmektedir.


Dijital pazarlama ve SEO çalışmaları sürekliliği olan ve hemen hemen her gün yapılması gereken işlemlerdir. Hangi sektörde olursanız olun fazlasıyla rakipleriniz var ve bu pazarda olmanız için çaba göstermeniz gerekmektedir. Bu noktada işinde uzman ve tecrübeli ajanslardan destek almanızı öneririz.

https://www.instagram.com/anforacreative/ https://www.facebook.com/anfora.com.tr


Bizlere 0232 348 63 56 no’lu telefonumuzdan ya da iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.
55 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör