top of page
  • Yazar

Dijital Pazarlama Teknikleri

Güncelleme tarihi: 24 May 2022

Dijital pazarlama teknikleri son dönemlerde firmaların/markaların en çok ihtiyaç duyduğu pazarlama faaliyetleridir. Dijital pazarlama tekniklerini SEO, Google Ads, içerik pazarlama gibi başlıklar altında inceleyebiliriz.


Dijital pazarlama teknikleri, artık markalar/firmalar için bir tercih olmaktan ziyade bir zorunluluk haline gelmiştir. İster bireysel isterse kurumsal ihtiyaçlarınız için olsun farklı dijital pazarlama teknikleri kullanmak oldukça önemli bir konumda olmaya başladı. Elbette ki beraberinde birçok farklı dijital pazarlama teknikleri de hayatımıza dahil olmuş durumdadır.


Dijital pazarlama tekniklerine SEO nedir ile başlayabiliriz. SEO türkçe anlamıyla arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. Firmanızın/markanızın ürünlerini kapsayan ya da belirlediğiniz anahtar kelimelerin kullanılarak sitenizin arama motorlarında aktif etkileşim almasını sağlayan pazarlama tekniklerinden biridir. SEO çalışmaları, web sitenizin site içi ve site dışı trafiğinin artması için kullanılması gereken en önemli pazarlama tekniğidir. Arama motorlarından üst sıralarda yer almıyorsanız ürünlerinizin kalitesi ya da nitelikleri kitlelere ulaşamayacağı için bir anlam ifade etmeyecektir. Doğru backlink alımları da SEO çalışmalarında oldukça önemlidir. Yanlış yönetilen SEO çalışmalarında front backlink alımları ya da nofollow backlinklerle karşılaşmanız mümkündür.


dijital medya
Dijital Pazarlama Teknikleri

Dijital pazarlama tekniklerinde Google Ads kısmına geçtiğimizde hemen hemen her gün karşılaştığımız reklamlar aklımıza gelmelidir. Dijital pazarlamanın en temel tekniklerinden birisi olan Google Ads; arama motorlarının, sonuçlarında yer alan reklamlardır. Arama motorları bu yöntem yardımıyla arama sonuçlarının en üst ve en alt bölümünde reklam vermeye olanak sağlamaktadır. Arama ağı reklamları, ilgili anahtar kelimelerde hedef kitleye ulaşmak için etkili yollardan biridir. Her gün milyonlarca aramanın yapıldığını düşündüğümüzde Google Adwords ile hedef kitleye ulaşacak doğru anahtar kelimelere verilen reklamlar markanız/firmanız için önemli başarılar elde edebilirsiniz. Dijital pazarlama tekniklerinde görüntülü reklam ağı kampanyalarına baktığımızda; bu yöntemde, arama motorlarının reklam ağı içerisinde yayıncı durumunda olan web sitelerindeki reklam alanları aracılığıyla tanıtımlarınızı yapmanıza olanak sağlamaktadır. Bu teknikte de hedef kitleye uygun kategorilerdeki web siteler ile eşleşme yapılarak reklamlarınız yayınlanacaktır.


Dijital pazarlama tekniklerinde içerik pazarlama kısmına geldik. Dijital içerik üretimi, en çok etkileşim alan pazarlama teknikleri arasındadır. İçerik pazarlamasında bilgiler, ürünleriniz veya hizmetleriniz ile ilgili web siteler aracılığıyla sunulmaktadır. İçerik pazarlaması, reklamların organik halidir diyebiliriz. Son dönemlerde hızlı bir şekilde içerik tüketimi yapıyor ve sürekli yeni içerik arayışına giriyoruz. Örneğin; sosyal medyaya, video paylaşım platformlarına ya da blog sayfalarına bakacak olursak her gün milyonlarca içerik gelip geçiyor ve hızlı bir şekilde onları tüketiyoruz. Bu sebeple dijital pazarlama tekniklerinde arama motorları en kaliteli içeriği üreten web sitelerini tarayarak onların üst sıralarda çıkması için öncelik veriyor. İçerik pazarlaması; geleneksel ve klasik pazarlama yöntemlerinde olduğu gibi kullanıcının önüne bir reklam koyma yerine, onun dikkatini çekecek, işine yarayacak, ona değer katacak bir içerikle karşısına çıkmaktadır. Söz konusu durum ise hem reklamın standartlaşmış reklamların önüne geçmesini sağlarken hem de markaya karşı kitlelerde güven oluşmasına da etki edecektir.

https://www.instagram.com/anforacreative/ https://www.facebook.com/anfora.com.tr


Bizlere 0232 348 63 56 no’lu telefonumuzdan ya da iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.
25 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page