top of page
  • Yazar

Dijital Pazarlama Neden Önemlidir?

Güncelleme tarihi: 24 May 2022

Dijital pazarlama çalışmaları günümüz teknolojilerinde şirketler/markalar için artık bir tercih değil ihtiyaç haline gelmiştir. En basit tanımıyla bakarsak dijital pazarlama da geleneksel pazarlama gibi şirketlerin/markaların ürünlerini ve hizmetlerini potansiyel müşterilerine sunma yöntemlerinin dijital halidir.


Neden Geleneksel Pazarlama Yerine Dijital Pazarlama?


Teknolojinin gelişimi ve dönüşümü ile hayatımızda birçok değişiklikler oldu ve oluyor. Bazen bazı değişikliklere farkında bile olmadan uyum sağlıyoruz. Bu kadar değişiklikler olurken reklam sektöründe de değişikliklerin olması kaçınılmazdır. Dijital pazarlama yöntemlerini geleneksel pazarlamadan ayıran en güzel özelliklerden biri ölçülebilir olmasıdır.


Dijital pazarlama yöntemlerinde; Sosyal medya yönetimi, web sitesi, online reklamlar ve e-posta pazarlaması gibi çalışmaları hemen hemen her gün görüyoruz. Bu yöntemlerin temeline baktığımızda, markaların potansiyel, hedef kitlelerine ulaşmaya çalışması veya mevcut kitlesini harekete geçirmeye çalışmaktır.


Dijital pazarlama yöntemlerinde belirlediğiniz hedef ya da potansiyel kitleye reklam kampanyası düzenleyebileceğiniz için hem maliyet açısından daha avantajlı olacaksınız hem de kitlenizin reaksiyonlarını takip edebileceksiniz. Örneğin sizin tasarım şapkalar sattığınızı düşünelim. Şapkalarınızın için tasarladığınız görselleri herkese göstermek yerine bu tarz şapkalar kullanan, kullanabilecek olan potansiyel müşterilerinize sunmanız sizin için geri dönüş açısında da maliyet açısından da size kazanç sağlayacaktır. Bir diğer özelliği de belirlediğiniz hedef kitlenin diğer ilgi alanlarını görebilirsiniz. Böylelikle ürünlerinizin görsellerini, tasarımlarını hazırlarken diğer ilgi alanlarını da kullanarak dikkatlerini çekmelerini sağlayabilirsiniz.


dijital medya
Dijital Pazarlama Neden Önemlidir?

Dijital pazarlama yöntemlerinde fazlasıyla kullanabileceğiniz çeşitleriniz vardır. Bu çeşitlilik sayesinde hazırladığınız reklam kampanyalarını farklı alanlarda, farklı yöntemlerle kullanabilirsiniz. Örneğin; şirketinizin/markanızın bir instagram sayfası olması oldukça değerlidir. Orada paylaşacağınız postlar, hikayeler ne kadar ilgi çekici olursa sayfa trafiğinizi arttırmanızda o kadar mümkündür.


Dijital pazarlama da en önemli yöntemlerden biri de SEO çalışmalarıdır. Örneğin siz bir e-ticaret sitesiyseniz arama motorlarında üst sıralarda çıkmanız oldukça değerlidir. Aramalarda çıkmadığınızda ya da alt sıralarda olduğunuz zaman potansiyel kitlelerinize ulaşamamış olacaksınız. Bu nokta da SEO çalışmaları yapmanız sitenize organik trafik sağlayacağı için reklam bütçeniz açısından da sizi rahatlatacaktır. Dijital pazarlama yöntemlerinde SEO, özellikle e-ticaret sitelerinde organik trafik çekmek için en etkili olan yoludur. Özellikle e-ticaret sitenizi yeni açtıysanız ve bütçeniz çok değilse, daha fazla reklamlara bütçe ayırmak yerine ücretsiz organik trafik çok daha avantaj sağlayacaktır.


Dijital pazarlama yöntemleri her açıdan geleneksel pazarlama yöntemlerinden daha kazançlıdır. Günümüz dijital dünyasında büyük bir çoğunluk alacağı herhangi bir şeyi sosyal medya üzerinden ya da arama motorlarından araştırarak aldığını düşünürsek hem rekabet edebilmeniz için hem de marka değerinizi artırabilmeniz için dijital pazarlamanın önemi büyüktür. Fakat oldukça zaman gerektiren ve zorlu bir iştir. Bu yüzden başlarken doğru adımlarla ilerlemek için başarılı ekiplerle/ajanslarla çalışmanızı öneririz. Başlarken yapılması gereken adımları atlayarak sonrasında uzman kişilerden yardım beklemeniz ulaşacağınız noktayı geciktirecektir.

https://www.instagram.com/anforacreative/ https://www.facebook.com/anfora.com.tr


Bizlere 0232 348 63 56 no’lu telefonumuzdan ya da iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.
11 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page