top of page
  • Yazar

Ajanslar

Güncelleme tarihi: 24 May 2022

Ajans ne demek ile başlayacağımız bu yazımızda bütün ajans çeşitlerini anlatalım istiyoruz. Artık herkesin her markanın, şirketin ajanslara ihtiyacı vardır. Elbette eskiden beri süregelen bu ihtiyaç son dönemlerde teknolojinin hayatımıza dahil olmasından çok artık bütün hayatımızın teknoloji içerisinde olmasıyla birlikte artmıştır. Fakat markalar bazen ajans seçimlerinde zorlanabiliyor. Hangi ajans benim için daha iyi olacak, örneğin bir reklam ajansıyla mı çalışmalıyım yoksa dijital pazarlama ajansıyla mı veya hepsiyle mi? Bu sebeple sizler için hepsini derlemek istedik.


Ajans ne demek sorumuza döndüğümüzde, ajans Türkçe karşılığı aracı kuruluş olarak adlandırılmaktadır. Aslında marka ve müşteriler, kitleler arasındaki köprü olarak da düşünebiliriz. Ajanslar alanlarına göre markalara hizmetler vermektedir. Dijital ajanslar ve geleneksel ajanslar arasındaki farkları için yazımızı tıklayarak okuyabilirsiniz. Dijital ajanslar; dijital reklam ajansı, dijital pazarlama ajansı, kreatif ajanslar, 360 derece ajanslar olarak ayrılmaktadır. Şimdi dijital reklam ajansından başlayalım.


Dijital Reklam Ajansları


Dijital reklam ajansı hepimizin hemen hemen her gün gördüğü, web sitelerde gezerken sağda, solda veya yukarılarda karşımıza çıkan markaların ürünlerini tanıttıkları, müşteri çekme odaklı reklamları oluşturan kişiler olarak düşünebiliriz. Bu reklamları nasıl yapıyorlar kısmını biraz inceleyelim isteriz. Google Ads, Google arama motorunun kullanıcıların reklamları için sağladığı çok değerli bir sistemdir. Burada reklam kampanyaları oluşturabilir, kitlelerinizi belirleyebilir ve bütçenize göre reklamlar hazırlayabilirsiniz. İlk başta kulağa kolay gibi gelebilir. Fakat kitleleri belirlemeniz, nerelerde reklam kampanyalarınızı oluşturacağınız ve re-marketing gibi yöntemler uzmanlık gerektirmektedir. Yanlış kurgulayacağınız reklamlar size para ve zaman kaybettirecektir. Bu sebeple reklam ajanslarına çok iş düşmektedir. Özellikle hangi sektörlerle çalıştıklarına ve markalara neler kattıklarına bakmanızı tavsiye ederiz. Anfora Creative Başarı Hikayeleri için tıklayabilirsiniz.


Dijital Pazarlama Ajansları


Dijital pazarlama ajansı kısmına geçtiğimizde maddeler halinde açıklayalım.


· SEO

· SEM

· Google Ads

· E-mail marketing

· Sosyal medya reklamları

· Blog yazıları


Peki bu maddeler nedir? Dijital pazarlama yöntemlerinde SEO oldukça önemlidir. SEO’nun Türkçe açılımı arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. Dijital pazarlamayla yakından uzaktan ilişkiniz varsa kesinlikle duymuşsunuzdur. SEO; site içi ve site dışı SEO olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.


dijital medya
Ajanslar

Site içi SEO


Site içi SEO; web sitenizin sayfalarının hepsinin ayrı ayrı SEO uyumlu hale getirilmesi ve arama motorlarına uyumlu içeriklerle hazırlanmasıdır. Bunun yapılma sebebi Google sayfanızı taradığında verdiğiniz hizmetlerinizi ya da ürünlerinizi doğru anlayabilmesi ve size bir sıralama verebilmesi içindir. Böylelikle site dışı SEO desteği ile de aramalarda üst sıralara çıkmanız sağlanacaktır.


Site dışı SEO


Site dışı SEO çalışmaları yaparken en önemli şeylerden biri özgün içeriklerdir. Verdiğiniz hizmetler ve ürünler ile ilgili blog yazıları, içerikler sizi üst sıralara taşımak için oldukça değerlidir. Blog yazılarının yanında doğru backlink alımlarıyla da desteklemiş olacaksınız.


SEM


SEM, en basit tanımıyla arama motorlarında ücretli reklam verme yöntemidir. Bunun için de en güzel yer Google Ads’tir. Google Ads üzerinden reklam kampanyaları oluşturabilirsiniz. Böylelikle hedef kitlenizi belirleyebilir, reklam vermek istediğiniz şehirleri, ülkeleri seçebilirsiniz. Örneğin görüntülü reklam kampanyası oluşturarak ürünlerinizin görsellerini de gösterebilirsiniz. Böylelikle hedef kitlenize veya potansiyel kitlenize ulaşmış olursunuz. Yaptığınız çalışmaların takibini yapabilecek ve raporlamasını alabileceğiniz için nelerin eksik olduğunu da analiz edebilirsiniz. Sayfanızı ziyaret eden kitlenize re-marketing yöntemiyle sadece onlara özel reklam kampanyaları oluşturabilirsiniz.


Kreatif Ajanslar


Kreatif ajanslar fark yaratmak, rakiplerinden önde olmak isteyen markalar için olmazsa olmaz ajanslardandır. Rakiplerinizden her zaman önde olmak isteyeceksiniz, fakat onlarda aynı şeyleri istediği için yaratıcı olmak kitlenizin dikkatini çekmek için önemli bir faktör olacaktır. Başarılı işler yapan kreatif ajansla çalışmanız özellikle sosyal mecralarda sizi bilinir kılacaktır. Sizin markanız için özel tasarımlar yapacak olan kreatif ekip, sizin hedef kitlenizi analiz edecek ve diğer ilgi alanlarını da göz önünde bulundurarak tasarımlar yapacaklardır.


360 Derece Ajanslar


360 derece ajanslar bütün hizmetleri kapsayan ajanslardır. Yukarı bahsettiğimiz bütün ajans hizmetlerini içerisine alan, bunun yanında hem geleneksel hem de dijital ajans hizmetlerini bünyesinde barındırır. Eğer birçok alanda reklam kampanyaları düzenlemek istiyorsanız ve farklı hizmetlerde talep edecekseniz sizin için 360 derece ajanslar en ideal olanı olacaktır. Çünkü birkaç ajansa işlerinizi bölmeniz hem takip açısından sorunlar yaratacaktır. Bunun yanında farklı işler çıkacağı için kurumsal kimliğinizde sorunlar çıkabilir. Hedef ve potansiyel kitlenizin aklında kalabilmeniz için kurumsal kimliğiniz oldukça önemlidir. Bunu unutamadığımız reklam filmleri, müzikleri ya da sloganlarından da yola çıkarak düşünebiliriz.

https://www.instagram.com/anforacreative/ https://www.facebook.com/anfora.com.tr


Bizlere 0232 348 63 56 no’lu telefonumuzdan ya da iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.
26 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page