"İSTATİSTİKLERİ DİNLEMEKLE O KADAR MEŞGULÜZ Kİ ONLARI YARATABİLECEĞİMİZİ UNUTUYORUZ."

William Bernbach

KREATİF AJANS

Kreatif ajans sahibi veya çalışanıysanız, karşılaşacağınız en yaygın sorulardan biri "Şirketiniz ne yapıyor?" olabilir. Bu, yaratıcı hizmetler dünyasının çok sınırlı bir anlayışından kaynaklanmaktadır. Kreatif ajanslar, çalışmalarını tam olarak uygulamak için dış ortaklar (reklamcılık ve pazarlama danışmanları gibi) tasarlamaya ve kullanmaya odaklanır. Kreatif ajanslar, pazarlama stratejileri yerine kendi yaratıcı ekiplerine daha fazla önem veriyorlar. 

Kreatif ajanslar hangi bölgelerde hangi hizmetleri sağlayabilir?

 

Dikkat edilmesi gereken nokta, ne kadar hizmet verdiği değil, sunduğu hizmetlerin yapısı ve kalitesidir.

Bu hizmetler tek taraflı olmadığı için yaratıcı ajans hizmetlerini 4 başlık altında inceleyebiliriz.

1. Tam hizmet dijital ajans Bu kurumlar, birçok disiplin gerektiren karmaşık projeleri başarıyla yürütebilir. Bunlar genellikle yaratıcı hizmetlerdeki en büyük ve en karlı kuruluşlardır. Bu ajanslar, büyük kampanyaları yöneten yaratıcı ajanslardır. Baştan sona kapsamlı bir reklam kampanyası yürüttüler.

 

2. Dijital ajans Bu ajanslar tam hizmet ajanslarına benzer, ancak genellikle tam hizmet reklam hizmetleri sağlamazlar. Bu şirketler, müşterileriyle uzun vadeli ilişkiler kurmaya ve iş dijital stratejilerini oluşturmalarına ve uygulamalarına yardımcı olmaya kararlıdır.

 

3. Tasarım ajansı bu ajanslar, çalışmalarını tam olarak gerçekleştirmek için harici ortaklar (reklam ajansları, danışmanlar veya mühendisler gibi) tasarlamaya ve onlarla çalışmaya odaklanır. Dolayısıyla tek bir seçim kampanyası yürütmeleri daha zor ama kampanyanın en önemli ayaklarından birini oluşturuyorlar.

4. Reklam ajansı Bu ajanslar yalnızca pazarlama ve reklam hizmetlerine odaklanır. Uzman ortaklarla teknik veya karmaşık tasarımlar oluşturmaya daha isteklidirler. Geleneksel reklam ajansları genellikle diğer hizmetlerin çoğunu sağlasa da, aslında reklam ve stratejiye odaklanırlar.